Czym jest pamięć?

Pamięć jest zdolnością naszego umysłu do zapisywania, przechowywania oraz odtwarzania informacji.

Zapisywanie (zapamiętywanie) polega na stworzeniu w mózgu nowych połączeń nerwowych,  co pozwala skojarzyć nowe informacje z tymi poznanymi wcześniej. Przechowywanie to utrzymywanie powstałych połączeń jako aktywnych. Z kolei odtwarzanie (przypominanie) to wydobycie wcześniej zapisanych informacji.

Ten podstawowy podział doskonale obrazuje cały proces jaki musi przejść każda informacja czy umiejętność, aby zostać zapamiętana. Jednak zanim tak się stanie informacje muszą przejść przez kilka rodzajów pamięci: sensoryczną i krótkotrwałą, aż w końcu trafią do pamięci długotrwałej co pozwoli na trwałe zapamiętanie informacji.

Pamięć sensoryczna (zwana także ultrakrótką) przez bardzo krótki moment (niecałą sekundę!) przechowuje wrażenia, które są odbierane przez nasze zmysły. Jest to ogromna ilość informacji, z których zaledwie ułamek trafia do pamięci krótkotrwałej. Pamięć krótkotrwała przechowuje tylko te informację, na które zwróciliśmy uwagę przez kilka sekund do kilku minut i ma  ograniczoną pojemność (od 5 do 10 elementów).  W pamięci długotrwałej zapisane informacje są przechowywane przez długi (czasem nawet nieograniczony) okres czasu.

Mówiąc o rozwijaniu pamięci możemy mieć na myśli zarówno zwiększanie zdolności naszej pamięci krótkotrwałej do zapamiętania większej liczby elementów przez dłuższy okres czasu, jak i umiejętność do przypominania sobie określonych informacji nawet po bardzo długim czasie. Osiąga się to przede wszystkim poprzez stałe ćwiczenie mózgu, które powoduje że lepiej zapamiętujemy i łatwiej przypominamy sobie informacje. Jednak istnieje kilka technik, które pozwolą nam znacznie łatwiej osiągnąć cel. Do takich technik można zaliczyć m.in. mnemotechniki, które pozwalają na szybsze przeniesienie danych to pamięci długotrwałej. Ponadto, aby zapamiętać większy zbiór informacji należy go pogrupować. Zresztą często robimy to intuicyjnie podając np. numery telefonów w kawałkach (zamiast 123456789 to 123-456-789) mamy wówczas 3 elementy zamiast 9.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *